Dzisiaj trochę o czasie taktu. Dokładniej mówiąc o czasie taktu klienta. Czym jest?
Ile sztuk muszę wysłać do klienta w czasie?
Jest to policzalny wskaźnik opisujący teoretyczna wartość dostawy w czasie, którą należy spełnić zgodnie z oczekiwaniami, zamówieniem klienta. Wskazuje również, z jaka wydajnością powinnismy wyprodukować jednostkowy wyrób, aby dostarczać na czas.
Co ile powinienem wyprodukować kolejne krzesło?
Próbując zrozumieć czas taktu, powinnismy wyliczyć go zgodnie z ogólnymi założeniami:
- Nasza firma pracuje 20 dni w miesiącu,
- 24h/ dziennie = 480h/ miesięcznie =1728000 sekund/miesięcznie
- Zakładając, że konsument potrzebuje 2000 szt/ miesięcznie możemy policzyć czas taktu
- Czas dostępny/oczekiwana miesięczna ilość szt. = 1728000\2000= 864s/szt =>14,4 min/szt
Obliczona wartość to oczekiwany czas jaki powinnismy poświecić na wyprodukowanie pojedynczej sztuki. W tym przypadku 14,4 min na sztukę. Czy to sporo? Zupełnie nie. Planując czas taktu linii musimy założyć potencjalne planowane i nieplanowane zatrzymania. Zakładając wydajność na poziomie 60% powinnismy być zdolni do wyprodukowania jednej sztuki w czasie poniżej 8,5 minuty. To znacznie mniej czasu.
Takt time klienta a takt time maszyny?
Ustaliliśmy już, ze klient oczekuje średnio co 14,4 min każda szt. Co w związku z tym ma wspólnego maszyna? Kalkulując takt time należy wziąć pod uwagę czas taktu poszczególnych podoperacji maszyny. Linia produkcyjna na każdym etapie powinna mieć wydajność nie większa niż oczekiwany takt time klienta. W przypadkach odbiegających mamy ewidencje o wąskim gardle procesu i szansie na poprawę tego kroku, by zapewnić stały, laminarny czas zejścia jednej sztuki.