Dzisiaj kilka słów o diagramie rybiej ości. Wynalazcą narzędzia był Kaoru Ishikawa, który zaproponował wykorzystanie wizualnej wersji procesu myśliwego, ukierunkowanego na znalezienie potencjalnych przyczyn źródłowych problemu.
Dlaczego rybia ość?
Diagram przypomina kształtem rybią ość. Każda jej część ma swoje znaczenie i zastosowanie. Zgodnie z założeniem, rybia psuje się od głowy i tutaj metoda zakłada umieszczenie w głowie ryby analizowanego przez nas problemu.
W następnym kroku grupujemy problemy ze względu na subkategorie, które umieszczamy na odnogach, ościach ryby. Zazwyczaj każda z ości opisana jest kategorią a ilość ości zależy od podejścia.
Pójdźmy za przykładem:
- Cztery ości odpowiadające koncepcji 4M Toyoty (Method, Machine, Man, Material)
- Sześć ości dodające kolejne dwie kategorie (Zarządzanie, środowisko),
- Osiem ości nawiązujące do konceptu 8 MUDA (Nadprodukcja, magazynowanie, zbędny ruch, defekty, transport, oczekiwanie, zbędne przetwarzanie, niewykorzystany potencjał),
- Inne układy pozwalające na znalezienie odpowiedzi, jaka przyczyna źródłowa powoduje problem. Warto o tym pamiętać, szczególnie kiedy chcemy dostosować proces analizy do naszego modelu usług, czy produkcji.
Dlaczego diagram rybiej ości?
- Korzystanie z diagramu bardzo klarownie wizualizuje pogrupowane przyczyny problemu,
- Usprawnia i wspiera sesje burzy mózgów,
- Stwarza możliwości oceny kondycji procesu i nadaniu priorytetów w właściwym miejscu,
- Efektywnie wspiera cykl PDCA oraz grupy SGA (koła jakości) poprzez integracje z narzędziami 5W2H oraz 5Whys, które pozwalają na rozwiązanie 80% problemów w organizacji
Źródło:
Opracowanie własne na podstawie ,,Gemba Kaizen Zdroworozsądkowe podejście do strategii ciągłego rozwoju. Masaaki Imai”