Jest to słowo japońskie odnoszące się do miejsca powstawania wartości. Jest to również koncepcja podejścia do przeglądu procesu, która zakłada że prawidłowe wnioski wyciągniemy tylko, gdy udamy się obserwować bezpośrednio proces i badany problem.
Dlaczego warto stosować ?
Twórca koncepcji Taichi Ohno zakładał, że człowiek dobrze kierujący pracownikami powinien minimum 3 razy dziennie udać się do Gemba. Koncepcja Gemba ma tez swoje rozwiniecie, co zawarłem poniżej:
- Gemba – udaj się na miejsce powstawania wartości,
- Gembutsu – zbadaj proces za pomocą zmysłów. Oceń napotkane fakty. Pozwól sobie spędzić trochę czasu i oceniaj na chłodno,
- Genjitsu – bazuj na danych, liczbach, faktach. Jeśli nie jesteś opisać proces ilościowo, skąd będziesz wiedzieć jaka jest skala i potencjał płynący z usunięcia problemu.
- Genri – nie wyciągaj wniosków bez wiedzy inżynierskiej. Pozwoli Ci to uniknąć pochopnych wniosków, decyzji, akcji. Ponadto przyspieszy znalezienie optymalnego rozwiązania.
- Gensoku – sprawdź czy badany proces posiada istniejący i efektywny standard. Kluczem utrzymania procesu jest skuteczna standaryzacja. W przypadku wykrycia odstępstwa zbadaj czy problem dotyczy braku, niewłaściwego standardu lub niechęci stosowania
Czego należy unikać?
- Przerost formy nad treścią – robienie wielkich przejść które nic nie wnoszą lub siłowe upodabnianie się do Toyoty. Każda organizacja musi wymyślić swoje podejście. Rutyna miarą sukcesu i kuźnią kultury. Jakość przyjdzie z czasem.
- Regularne krótkie przejścia nawet mniej oficjalne ale ustrukturyzowane stworzą nawyki i pomost komunikacji.
- Świadomość błędu arbitralnego. Według którego zbyt często rozpoczynamy analizę problemu, że błąd człowieka był efektem zamierzonych działań. To z kolei sprowadza nas do kolejnego,
- Brak widocznego ,,Servant leadership”. Celem przejść nie jest szukanie i detekcja odchyleń od standardu w procesie a wspieranie i wzmaganie postaw pracowniczych, by nie występowały. W innym wypadku wprowadzimy audyt cząstkowy i wzmocnimy niekompetencje. ,, Skoro kontroluje, to potwierdza że robię coś źle”
Źródło:
Gemba Kaizen. Zdrowo rozsądkowe podejście do strategii ciągłego rozwoju. – Masaaki Imai